Göksu Mah. 679/18 sok. No:43
Buca / İZMİR
Skype Kullanıcı Adı:
Webyeri

destek@webyeri.com
info@webyeri.comSIKÇA SORULAN SORULAR

Webyeri.com ne tür hizmetler sunar?

Webyeri.com paylaşılan hosting, reseller, sanal(VPS,VDS) ve dedicated sunucu hizmetleri, domain ve çeşitli destek hizmetleri sunmaktadır.

Webyeri.com verimerkesi neresidir?

Sunucularımızın büyük çoğunluğu ABD/New York/Latham şehrindeki datacenterlarda bulunmaktadır. Bunun yanında Almanya ve Fransa lokasyonlarından da oralardaki iş ortaklıklarımız aracıyla hizmetler sunmaktayız.

Hosting Nedir?

Web Hosting, hazırlamış olduğunuz web sitesini yayınlayabilmek için internete sürekli bağlı sunucu bilgisayarlarda size ayırılan alan kiralama hizmetine denilir. Bu sunucuda sizin sitenizden farklı sitelerde aynı anda barındırılabilir.

Reseller nedir?

Reseller hesabı ile birden çok web hosting hesabı açmabilirsiniz. Bayiler ve webmasterlar için uygun bir seçenektir.

Cloud Sunucu nedir?

Vps, virtual private server yani özel sanal sunucu anlamına gelir. Sunucuların yazılımlar sayesinde bölünmesinin ardından vps kurulumları yapılır. VPS sunucunun belirtilen özelliklerde donanım sadece size tahsil edilir ve bu disk alanı, Ram, CPU gibi bileşenleri başkası kullanamaz. Böylelikle ortak kullanılan webhosting paketi gibi diğer kullanıcıların sisteminizi yavaşlatması mümkün değildir. Ortalama bir sunucu, sunucu performansına bağlı olarak 4 ila 16 adet vps hesabı barındırabilir.

VPS VDS farkı nedir?

VDS yani Virtual Dedicated Server (paylaşımsız sanal sunucu) donanım altyapısı üzerinde oluşturulmuş sanal sunuculardan oluşan sistemdir fakat VPS’den farkı yazılım üzerinde kaynakların paylaştırılması şeklinde değil, doğrudan donanımsal olarak paylaştırmanın söz konusu olmasıdır. Yani size ayrılan bir ram sadece sizin tarafınızdan kullanılır. Siz kullanmasanız da ram yine sizin için tahsis edilmiştir ve sizi bekler

Aylık trafik (Bandwidth) nedir?

Bandwidth, Türkçe’si bant genişliği, kullanılan sistem veya network ciğazının  calıştığı frekans bölgesinin genişligini ifade eden değerdir. Bandwidth sitenizin anlık veya aylık toplamda harcayabileceği data tranferi limitini gösterir.

Co-location nedir?

Sizin sunucunuzun DataCenter merkezinde barındırılma hizmetine denilir. Co-location müşterileri itternet üzerinden bir kontrol paneli sayesinde sunucusuna erişim sağlayabilir.

Dedicated server nedir?

Dedicated server (kiralık sunucu) sadece bir müşteri için ayrılmış donanımsal web sunucusudur. Sunucunun tamamı müşteriye aittir. Yönetim paneli ve IP monitör sayesinde sunucunun tam kontrolu internet üzerindne yapılabilir. Normal hosting hizmetinde (shared hosting) sunucuda yüzlerce site  barındırılırken dedicated serverlar sadece bir müşteriye hizmet eder.

Domain Name nedir?

Kısaca web sitenizin adresidir. Hosting hizmeti sadece sitenizin barınma işini kapsar. Web siteniz için bir de alan adına ihtiyacınız vardır.  “.com .net .org .com.tr ” ve bunun gibi birçok  alan adı uzantısı mevcuttur.

FTP Nedir?

FTP (File transfer protocol) bir web sunucusuna dosya göndermenin veya sunucuda bulunan dosyaları bilgisayarınıza aktarmanın en kolay yoludur.  FTP ile sunucuya bağlanmak için FTP programları kullanılır. (FileZila, CuteFTP, LeechFTP vs..)

Managed Server nedir?

Hosting hizmeti ile birlikte sunucunun kurulum, bakım ve tüm yönetim işlemlerinin üstlenilmesi anlamına gelir. Sunucunun periyodik olarak bamı yapılır ve bir sorun olduğunda sunucuya direk müdahale edilir.

MySQL Nedir?

MySQL çok hızlı ve sağlam bir ilişkisel veritabanı yönetim sistemidir (RDBMS). Veritabanları her türlü bilginin saklanmasını ve kolay şekilde yönetilmesini sağlar . MySQL sunucusu, verilerinize erişimi kontrol ederken çok sayıda kullanıcının aynı anda üzerinde çalışmasını ve hızlı erişimini sağlar. Ayrıca verilerin gizliliğini ve sadece yetkili kullanıcıların erişebilme hakkını güvence altına alır.

NameServer Nedir?

Alan adlarını IP adreslerine çeviren birime verilen addır. Tescil ettiğiniz domain için yönlendireceğiniz sunucunun Nameserver adreslerini yazmanız gerekir. Bu adresler sitenizi barındıracak firma tarafındna size verilir. (ns1.webyeri.com, ns2.webyeri.com gibi) Reseller müşterileri için özel nameserver tanımlama hizmetimiz mevcuttur.

Sunucularınızda hangiişletim sistemi yüklüdür?

Sunucularımızda GNU/Linux işletim sistemi yüklüdür. PHP sayfalarını sunucularda çalıştırabilirsiniz.